ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 23-ի նիստում քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Հիմնական զեկուցողն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացող սահմանազատման գործընթացին եւ դրա նախապատմությանը: «Այո՛, բանակցություններ պետք է լինեն, այո՛, սահմանազատում պետք է լինի, որը պետք է լինի սահմանազատման հիմքը, ոչ թե վերջնական թուղթը: Ըստ մեզ՝ սահմանազատման հիմքը պետք է լինեն 1993 թվականի  փաստացի գործող սահմանները»,- ասել է զեկուցողը:
Հաջորդիվ պատգամավորն   անդրադարձել է   Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների կողմից  ապրիլի 19-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը: «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքով, այո, վարչապետին իրավունք է տրվում  կազմել խորհրդակցական մարմիններ: Այն մարմնին, որը ղեկավարում է Մհեր Գրիգորյանը, որեւէ մեկն իրավունք չի տվել որոշում կայացնել, թե որտեղով է անցնում սահմանը: Սահմանի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, տարածքի ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով: Տարածքը դա այն տեղն է, այն  հողն է, որի վրա գործում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը եւ որի վրա Հայաստանն ունի տիտղոս: Հետեւաբար, ցանկացած փոփոխություն պետք է հաստատվի հանրաքվեի միջոցով, այլ ոչ թե խորհրդակցական մարմին հանդիսացող հանձնաժողովի որոշումով»,- ասել է Արթուր  Խաչատրյանը:
Նա նշել է, որ խմբակցությունն  առաջարկում է  ընդունել իրենց ներկայացրած ԱԺ հայտարարությունը, որտեղ հստակ նշվում է, թե ինչի հիման վրա պետք է տեղի ունենա սահմանազատումը:
«Սահմանազատումը պետք է տեղի ունենա միջազգային փաստաթղթերի՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Վիեննայի կոնվենցիայի, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի հիման վրա՝ որպես ուղենիշ ունենալով ԵԱՀԿ քարտուղարության կողմից մշակած փաստաթուղթը սահմանազատման եւ սահմանագծման վերաբերյալ: Անհրաժեշտ է խաղաղություն հաստատել, որպեսզի լինի իրական սահմանազատում: Սահմանազատումը եւ սահմանագծումը պետք է լինեն իրար հաջորդող գործողություններ: Սահմանագիծը պետք է ճշգրտվի ամբողջ պարագծով եւ հետո անցնեն սահմանագծման: Ինչպես նշեցի, սահմանազատման հիմք պետք է հանդիսանա 1993 թվականի սեպտեմբերի 24-ի դրությամբ սահմանը, եւ նաեւ ճանապարհների ապաշրջափակում, հաղորդակցության ուղիների նկատմամբ ամբողջական, միաժամանակյա ապաշրջափակում՝ ինքնիշխանության պահպանմամբ»,- ասել է Արթուր Խաչատրյանը:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը նշել է, որ քննարկվող նախագիծն օրեր առաջ՝ ապրիլի 9-ին, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 123-րդ հոդվածի համաձայն՝ քննարկվել է փակ ձեւաչափով եւ այն կարող էր քվեարկվել առանց քննարկման: Հարակից զեկուցողը նշել է, որ այսօր  հնարավորություն է ընձեռվել  հայտարարության տեքստը քննարկել նաեւ հրապարակային:  «Հայտարարության նախագծով ընդդիմությունն ընդունում է, որ սահմանազատման իրավաքաղաքական  հիմքը պետք է լինի կամ  կարող է լինել ԱՊՀ անդամակցությունը: Սա լավ է: Սակայն բուն սահմանազատմանը վերաբերող պարբերության մեջ կա հետեւյալ նախադասությունը. «Երկու երկրների միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման իրավաքաղաքական առաջնային հիմք համարվող ԱՊՀ անդամակցությունը հաշվի առնելով՝ որպես երկու երկրների սահմանազատման ելակետ պետք է դիտարկել Ադրբեջանական Հանրապետության՝ ԱՊՀ  պաշտոնական անդամակցման պահին՝ 24 սեպտեմբերի 1993 թվականին, փաստացի գործող (գոյություն ունեցող սահմանները), (հաստատված շփման գիծը)»: Ահա այս նախադասության պատճառով ես առաջարկում եմ, որ հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն տա հայտարարության նախագիծը ԱԺ լիագումար նիստ կրկին տանելու առաջարկին»,- պարզաբանել է Մարիա Կարապետյանը՝ նշելով, որ ՀՀ-ն ունի պետական սահման: «Այս նախադասությունն առաջարկում է հրաժարվել այդ  սահմանից եւ որպես ելման կետ ընդունել  1993 թ. շփման գիծը, կամ այսպես կոչված, փաստացի գործող սահմանը, ինչն ադրբեջանական խոսույթ է: Սա բացարձակապես անընդունելի է, եւ Հայաստանի համար իրավական, քաղաքական, դիվանագիտական  եւ ռազմական ռիսկեր է պարունակում»,- ասել է նա:
Պատգամավորի խոսքով եթե Հայաստանն սկսի պաշտպանել 1993 թվականի շփման գիծը, արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվի Հայաստանի այն տարածքներից, որոնք 1993 թվականից մինչ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո:
Քննարկման ընթացքում իրենց իրարամերժ տեսակետներն են հայտնել ընդդիմադիր եւ իշխող խմբակցությունների պատգամավորները:
Մասնավորապես հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը կարծիք է հայտնել է, որ ներկայացված հայտարարության նախագիծն ընդհանրապես չի նպաստում Հայաստանի  կառավարության հռչակած խաղաղության գործընթացին, այն հակոտնյա է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին:

23 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям обсужден проект Заявления НС "О демаркации и делимитации между РА и Азербайджанской Республикой", автором которого является фракция НС "Армения", представленный депутатом фракции “Армения” А.Хачатряном.
Основной докладчик коснулся процесса демаркации границы между Арменией и Азербайджаном и его предыстории. "Действительно, должны быть переговоры, действительно должна быть делимитация, которая должна стать основой делимитации, но не итоговым документом. По нашему мнению, основой демаркации должны стать фактически существующие границы 1993 года", - подчеркнул он.
Далее депутат коснулся соглашения, достигнутого 19 апреля пограничными комиссиями Армении и Азербайджана. По закону “О структуре и деятельности правительства” премьер-министру предоставлено право формировать совещательные органы. Никто не дал возглавляемому М.Григоряном органу права решать, где проходит граница. Любое изменение границы должно быть одобрено путем референдума, любое изменение территории должно быть одобрено через референдум. Территория – это место, земля, на которой действует суверенитет РА и на которую Армения имеет право собственности. Поэтому любое изменение должно быть одобрено посредством референдума, а не решением комиссии, являющейся совещательным органом", - отметил А.Хачатрян.
Он отметил, что фракция предлагает принять представленное ими Заявление НС, в котором четко указано, на каком основании должно происходить демаркация.
"Демаркация границы должна происходить на основе международных документов – Устава ООН, Венской конвенции, Хельсинкского Заключительного акта, с документом о демаркации и демаркации, разработанным Секретариатом ОБСЕ в качестве ориентира. Чтобы была реальная демаркация, необходимо установить мир. Д емаркация и  д елимитация должны быть последовательными действиями. Линию границы следует выровнять по всему периметру, а затем приступить к демаркации. Как уже отметил, основой демаркации должна стать граница по состоянию на 24 сентября 1993 г., а также разблокировка дорог, полная, одновременная деблокада коммуникаций при сохранении суверенитета", - подчеркнул А.Хачатрян.
Член комиссии М.Карапетян отметила, что обсуждаемый проект, согласно ст.123 закона "Регламент НС", рассматривался в закрытом формате 9 апреля, ​​и его можно было поставить на голосование без обсуждения. Она заметила, что ныне появилась возможность публично обсудить текст. “В проекте Заявления оппозиция признает, что политико-правовой основой демаркации границы должно или может быть членство в СНГ. Это хорошо. Однако в пункте, касающемся самой демаркации, есть следующее предложение: “Принимая во внимание членство в СНГ, которое считается первооечредной политико-правовой основой для демаркации и делимитации между двумя странами, в качестве отправной точки для демаркации двух стран, на момент официального присоединения Азербайджанской Республики к СНГ 24 сентября 1993 г. следует учитывать фактическое функционирование (существующие границы), (установленную линию соприкосновения). "Именно в связи с этим предложением предлагаю комиссии дать отрицательное заключение на предложение вновь вынести проект Заявления на пленарное заседание НС", ​​- пояснила М.Карапетян, отметив, что РА имеет государственную границу. “Это предложение предлагает отказаться от этой границы и принять в качестве отправной точки линию   соприкосновения 1993 года, или так называемую действующую границу – в азербайджанском дискурсе. Это абсолютно неприемлемо и содержит правовые, политические, дипломатические и военные риски для Армении", - отметила она.
По мнению депутата, если Армения начнет защищать линию соприкосновения 1993 года, означает ли это, что должна отказаться от территорий РА, находящихся под оккупацией Азербайджана с 1993 г. по настоящее время.
В ходе обсуждения депутаты оппозиции и правящей фракции высказали свои полярные мнения.
В частности, председатель комиссии С.Ханданян выразил мнение, что представленный проект Заявления не содействует декларированному Правительством РА мирному процессу и противоречит государственным интересам Армении.